Hoppa till sidans innehåll

Kommande tävlingar


Nedan följer 08fri.s inomhusprogram för vintern 2019/2020 och långloppsprogram för 2019. För mer information om tävlingar i Stockholm klicka här. Nationellt tävlingsprogram finns hos Svenska Friidrottsförbundet på denna länk.

Inomhusprogram 2019/2020

Datum Tävling Plats Arrangör
November
  Lör-Sön 16-17 Första Chansen Storängshallen Huddinge AIS
  Lör-Sön 30-1 SAYO Indoor Sollentuna Friidrottshall Turebergs FK
December
  Fre-Sön 13-15 Luciaspelen Sätrahall IFK Lidingö
Januari
  Lör-Sön 18-19 Täby Vinterspel Sätrahall Täby IS
  Fre-Sön 24-26 Scandic Indoor Games Storängshallen Huddinge AIS
  Lör 25 Just Pole Vault Sätrahall 08fri.
Februari
  Lör 1 Raka Spåret Sätrahall Spårvägens FK
  Sön 2 Lilla Globengalan Sätrahall Hässelby SK
  Lör-Sön 15-16 Hammarbyspelen Sätrahall Hammarby IF
  Lör 22 Vinthundsvintern Sollentuna Friidrottshall FK Studenterna
Mars
  Lör 14 Haninge Open Torvallahallen Österhaninge IF
  Sön 15 Lilla Hammarbyspelen Sätrahall Hammarby IF
  Lör-Sön 21-22 Sista Chansen Storängshallen Huddinge AIS

 

Långloppsprogram 2019

Datum Tävling Plats Arrangör  
Januari
  Lör 19 Stadion Marathon Stockholms Stadion Team Skavsåret Resultat
  Lör 26 Winterrun Skansen / Djurgården Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
Mars
  Sön 17 Två Sjöar Runt Sundbyberg Sundbybergs IK Resultat
  Lör 30 Asics Premiärmilen Norra Djurgården Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
April
  Ons 3 Varvetmilen Enebybergs IP Enebybergs IF Resultat
  Lör 6 Kvarnloppet Jakobsberg Team Skavsåret Resultat
  Tis 23 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK Resultat
  Lör 27 Tjejmilen 21 K Djurgården Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
  Lör 27 Ältasjön Runt Älta IP Älta IF Resultat
  Lör 27 Kvantumloppet Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Maj
  Ons 1 Danderydsloppet INSTÄLLT Danderyd Danderyds SK  
  Lör 4 Sthlm trail run Norra Djurgården Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
  Tis 7 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK Resultat
  Lör 11 Kfs Kungsholmen Runt Kungsholmen FK Studenterna Resultat
  Lör 11 Klara milen, vinn bilen Järvafältet, Sollentuna Turebergs FK Resultat
  Lör 11 Strömmingsloppet Vaxholm Waxholms OK - Friidrott Resultat
  Tor 16 Halva milspåret Norra Djurgården Spårvägens FK Resultat
  Lör 18 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin IF Resultat
  Lör 18 Solnaloppet INSTÄLLT Huvudsta AIK  
  Tis 21 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK Resultat
  Lör 25 Tolvanloppet Bromma Bromma IF Resultat
  Lör 25 Stockholms Brantaste Hammarbybacken Järla OK Resultat
  Mån-Tis 27-28 Vårruset Norra Djurgården Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
  Fre 31 Asics Stockholm high five Stockholms Stadion Spårvägens FK / Hässelby SK  
Juni
  Lör 1 Asics Stockholm Marathon Stockholms Gator Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
  Sön 2 Stockholm Mini Marathon Stockholms Stadion / Liljansskogen Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
  Tor 6 Paradisloppet Ingarö Ingarö IF Resultat
  Lör 8 Österåkermilen Åkersberga Åkersberga SK / OK Österåker Resultat
  Lör 8 Söder Runt Södermalm Löparakademin IF Resultat
  Tis 11 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK Resultat
  Tis-Ons 11-12 Blodomloppet Djurgården IFK Lidingö Resultat
  Tor 13 Sthlm10 Riddarfjärden runt Marathongruppen Resultat
  Tor 13 STHLM Junior 5K Stockholm Marathongruppen Resultat
Juli
  Lör 13 Musköloppet Muskö Muskö IF Resultat
  Tis 30 Run for pride Djurgården Stockholm Frontrunners Resultat
Augusti
  Sön 11 Sthlm Urban trail Galärparken Spårvägens FK / Hässelby SK  
  Tis 13 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK Resultat
  Lör 17 Midnattsloppet Södermalm Hammarby IF Resultat
  Lör 24 Stockholm Trail Hammarbyhöjdens IP / Nackareservatet OK Södertörn  
  Lör 24 Huddingeloppet Fullersta Gård Huddinge AIS Resultat
  Tis 27 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK  
  Lör 31 Tjejmilen Djurgården Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
September
  Lör 7 Ramboll Stockholm Halvmarathon Stockholms Gator Spårvägens FK / Hässelby SK / Turebergs FK  
  Sön 8 Prins Daniels lopp Hagaparken AIK  
  Sön 8 Hagaloppet Hagaparken AIK  
  Tis 10 Ursvik Xtreme Ursviks Motionsgård Sundbybergs IK  
  Lör 21 Lång Gång   Spårvägens FK / Hässelby SK  
  Lör 21 Kistaloppet   Löparakademin IF  
  Lör 21 Mental Helth run   Spårvägens FK  
Oktober
  Lör 5 DM i terräng Hammarbyhöjdens IP Löparnas vänner  
  Sön 6 Tullingeloppet Brantbrinks IP Tullinge FI  
  Sön 27 Långa Tullinge-Tumbaloppet Lida Friluftsgård Tullinge FI

Uppdaterad: 04 AUG 2018 16:51 Skribent: MIK Friidrott

SocialaMedier

 

Postadress:
Mälarhöjdens IK Friidrottsförening - Friidrott
c/o Mats Lindroos, Bergsvägen 39
14171 Segeltorp

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info