Hoppa till sidans innehåll

Kommande tävlingar


Nedan följer 08fri.s arenaprogram för sommaren 2019 och långloppsprogram för 2019. För mer information om tävlingar i Stockholm klicka här. Nationellt tävlingsprogram finns hos Svenska Friidrottsförbundet på denna länk.

Arenaprogram 2019

Datum Tävling Plats Arrangör
Maj
Lör 4 Hellaskastet Sätra IP Hellas FK
Lör-Sön 11-12 Täby Open Tibblevallen Täby IS
Lör 11 Mälaröspelen Träkvistavallen Mälarö SOK
Tis 14 Stafett-DM, del 1 Sätra IP / Stadion? samarr. 08-föreningar
Ons 15 Arenamilen Vallentuna IP Vallentuna FK
Ons 15 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Lör-Sön 18-19 Veteran-DM Sätra IP IFK Tumba
Lör 18 Sundbybergs Ungdomsspel Sundbybergs IP Sundbybergs IK
Lör-Sön 18-19 Mångkamps-DM Sätra IP IFK Tumba
Sön 19 Danderyds Ungdomsspel Danderyds Gymnasiums IP Danderyds SK
Lör 25 StavHOPPET Källbrinks IP Huddinge AIS
Lör-Sön 25-26 Stafett-SM Stockholms Stadion Stadionklubbarna
Ons 29 Vallentuna Hammer Challenge 2 Vallentuna IP Vallentuna FK
Ons 29 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Tor 30 Bauhaus-Galan Stockholms Stadion Stadionklubbarna
Juni
Mån 3 Vallentunakvällen 1 Vallentuna IP Vallentuna FK
Tor 6 Tyresö Ungdoms och Veteranspel Trollbäckens IP Tyresö FK
Tor 6 Rågsveds IF Open League Hagsätra IP Rågsveds IF
Fre-Sön 7-9 SAYO Sollentunavallen Turebergs FK
Fre-Sön 14-16 Huddingespelen Källbrinks IP Huddinge AIS
Tis 18 Sollentuna GP Sollentunavallen Spårvägens FK / Hässelby SK
Ons 26 Långlöparnas kväll Stockholms Stadion FK Studenterna
Augusti
Fre-Sön 9-11 USM 15-16 Trollhättan Trollhättans FIK
Fre-Sön 9-11 JSM + USM-17 Slottsskogsvallen Göteborgs FIF
Ons 14 Tjejernas Kväll Stockholms Stadion Sundbybergs IK
Fre-Sön 16-18 Veteran-SM Källbrinks IP Huddinge AIS
Lör 17 Hellashoppet Sätra IP Hellas FK
Sön 18 Lag-USM Uppsala Upsala IF
Tis 20 Sommarspelen Stockholms Stadion FK Studenterna
Fre 23 Vallentuna Hammer Challenge 3 Vallentuna IP Vallentuna FK
Lör-Sön 24-25 Sverige - Finland, Sen + 17år Stockholms Stadion Sv FIF
Lör-Sön 24-25 Kraftmätningen Final Tibblevallen Täby IS
Mån 26 Vallentunakvällen 2 Vallentuna IP Vallentuna FK
Tis 27 Viking Line Spelen Källbrinks IP Huddinge AIS
Fre-Sön 30-1 SM Karlstad IF Göta
Lör 31 Nynässpelen Kvarnängens IP Ösmo Nynäs FK
Lör-Sön 31-1 DF 12-14 år Trollbäckens IP Hanvikens SK
September
Sön 8 Brommaspelen Stockholms Stadion Bromma IF
Lör 14 ALJ Open Stockholms Stadion spårvägens FK
Lör 14 Tyresö Knattespel Trollbäckens IP Tyresö FK
Ons 18 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Oktober
Ons 9 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Ons 23 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö

 

Långloppsprogram 2018

Datum Tävling Plats Arrangör
Januari
Lö 13 Stadion Marathon Stockholm Stadion Team Skavsåret IF Järfälla
Lö 27 Winterrun Skansen Löparakademin
Mars
Sö 18 Två Sjöar Runt Sundbyberg Sundbybergs IK
Lö 24 ASICS Premiärmilen Universitetet Marathongruppen
Ti 27 Varvetmilen Danderyd Enebybergs IF
April
Lö 14 Kvarnloppet Järfälla Team Skavsåret IF Järfälla
On 18 Högdalens Högsta Högdalen Nacka Värmdö SK
Lö 21 Tjejmilen 21K Södra Djurgården Marathongruppen
Lö 28 Kvantumloppet Huddinge Huddinge AIS
Lö 28 Ältasjön Runt Älta Älta IF
Maj
Ti 1 Danderydsloppet Danderyd Danderyds SK
Lö 5 STHLM Trail Run Stockholm Marathongruppen
Lö 5 Kfs Kungsholmen Runt Kungsholmen FK Studenterna
Lö 5 Turebergsstafetten Sollentunavallen Turebergs FK
Lö 5 Strömmingsloppet Vaxholm Waxholms OK
Sö 6 Vårmilen Lidingö IFK Lidingö
Sö 6 Lidingö Ultramarathon 26 Lidingö IFK Lidingö
Sö 6 Lidingö Ultramarathon 50 Lidingö IFK Lidingö
Lö 12 Klara Milen Vinn Bilen Sollentuna Turebergs FK
Sö 13 Solnaloppet Solna AIK
To 17 Milspåret Stockholm Spårvägens FK
Lö 19 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin
On-To 23-24 Vårruset Stockholm Marathongruppen
Lö 26 Stockholms Brantaste Hammarbybacken Järla IF OK
Lö 26 Tolvanloppet Bromma Bromma IF
Juni
Lö 2 ASICS Stockholm Marathon Stockholm Marathongruppen
Sö 3 Stockholm Mini Marathon Stockholm Marathongruppen
On 6 Paradisloppet Ingarö Ingarö IF
On-To 6-7 Blodomloppet Stockholm IFK Lidingö
Lö 9 Österåkersmilen Åkersberga Åkersberga SK
Lö 9 Söder Runt Södermalm Löparakademin
Sö 10 Stockholm Trail Stockholm OK Södertörn
To 14 STHLM10 med SM-milen Stockholm Marathongruppen
Ti 19 Amazing Trail Stockholm Avonova Active IF
Juli
Ti 31 Run for Pride Stockholm Stockholm Snipers IF
Augusti
Lö 11 Runrundan-run to make a change Vallentuna Vallentuna FK
Sö 12 STHLM Urban Trail Stockholm Marathongruppen
Lö 18 Midnattsloppet Stockholm Stockholm Hammarby IF
On-To 22-23 Stafetten för UNICEF Stockholm Marathongruppen
Sö 26 Solsidan Runt Saltsjöbaden Saltsjöbadens IF
Fr 31 The Music Run Stockholm Marathongruppen
September
Lö 1 Tjejmilen Stockholm Marathongruppen
Sö 2 Huddingeloppet Huddinge Huddinge AIS
Sö 9 Hagaloppet Solna AIK
Sö 9 Prins Daniels lopp Solna AIK
On 12 Amazing Night Trail Stockholm Avonova Active IF
Lö 15 Stockholm Halvmarathon Stockholm Marathongruppen
Sö 16 Sicklaloppet Sickla Järla IF OK
Lö 22 ToppLoppet Stockholm Marathongruppen
Lö 22 Kistaloppet Kista Löparakademin
Fr 28 Lidingö På Gång Lidingö IFK Lidingö
Fr 28 TCS Lidingöruset Lidingö IFK Lidingö
Lö 29 TCS Lidingöloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 Lidingö Knattelopp Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 Rosa Bandet-loppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 Tullingeloppet Tullinge Tullinge FIF
Oktober
Lö 6 Tjurruset Storstockholm Marathongruppen
Lö 13 Hellasloppet Nacka Hellas FK
Sö 14 Hässelbyloppet Hässelby Hässelby SK
Lö 20 STHLM Challenge 4e Stockholm Marathongruppen
Sö 28 Långa Tullinge-Tumbaloppet Tullinge Tullinge FIF
November
Lö 3 Höstrusket Djurgården Marathongruppen
December
Må 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK

Uppdaterad: 04 AUG 2018 16:51 Skribent: MIK Friidrott

SocialaMedier

 

Postadress:
Mälarhöjdens IK Friidrottsförening - Friidrott
c/o Mats Lindroos, Bergsvägen 39
14171 Segeltorp

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info