Hoppa till sidans innehåll

Kommande tävlingar


Nedan följer 08fri.s arenaprogram för sommaren 2021 och långloppsprogram för 2021. För mer information om tävlingar i Stockholm klicka här. Nationellt tävlingsprogram finns hos Svenska Friidrottsförbundet på denna länk.

Arenaprogram 2021

Datum Tävling Plats Arrangör
Maj
  Sön 2 INSTÄLLD! Back on Field Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Sön 2 Turebergskastet 1 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Lör 8 Bara Kast Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Ons 12 Vårhoppet Sätra IP Mälarhödens IK Friidrott
  Ons 12 INSTÄLLD! Arenamilen Vallentuna IP Vallentuna FK
  Ons 12 HAIS-tävling 1 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Fre 14 Rekordjakt 2005-2006 Edsbergs Sportfält + Sollentunavallen Turebergs FK
  Lör 15 Danderyds Invitational Danderyds Gymnasium IP Danderyds SK
  Lör 15 Turebergskastet 2 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Lör 15 Matt Open Hässelby IP Hässelby SK
  Lör 15 HAIS-tävling 2 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Lör 15 Sussis Släggtävling Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Sön 16 Bara Kast 2 Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Sön 16 KM Spånga IP Bromma IF
  Ons 19 Vallentuna klubbtävling 1 Vallentuna IP Vallentuna FK
  Ons 19 HAIS-tävling 3 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Ons 19 Turebergs Explosiva #1 Sollentunavallen Turebergs FK
  Tor 20 Resultattävling 1 Hässelby IP Hässelby SK
  Tor 20 Resultattävling Spånga IP Bromma IF
  Tor 20 Spåret 5000 Stadion Spårvägens FK
  Lör 22 INSTÄLLT! Sundbybergs ungdomsspel Sundbybergs IP Sundbybergs IK
  Lör 22 HAIS-tävling 4 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Lör 22 Täby Vårpremiär Tibblevallen Täby IS Friidrott
  Lör 22 Hanviken Invitational Trollbäckens IP Hanvikens SK
  Lör 22 Turebergskastet 3 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Sön 23 INSTÄLLT! StavHOPPET Källbrinks IP Huddinge AIS
  Sön 23 Hammarbys Sommarserie 1 Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Ons 26 Vallentuna Hammer Challenge 1 Vallentuna IP Vallentuna FK
  Tor 27 HAIS-tävling 5 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Lör 29 Turebergskastet 4 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Lör 29 Resultattävling 2 Hässelby IP Hässelby SK
  Lör 29 Hammarbys Sommarserie 2 Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Sön 30 Tumba 30 maj Rödstu Hage IP, Tumba IFK Tumba
  Sön 30 Resultattävling 3 Hässelby IP Hässelby SK
  Sön 30 Bara Kast 3 Enskede IP Hammarby IF Friidrott/Spårvägens FK
  Sön 30 Resultattävling spjut Kvarnängens IP Ösmo Nynäs FIK
  Sön 30 Turebergs Explosiva #2 Sollentunavallen Turebergs FK
  Sön 30 Täby Rekordjakt #1 Tibblevallen Täby IS Friidrott
Juni
  Tis 1 Resultattävling Stora Mossen Bromma IF
  Ons 2 Rekordjakt 2005 - 2006 nr 2 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Ons 2 HAIS-tävling 6 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Ons 2 Turebergs höjdare #1 Sollentunavallen Turebergs FK
  Tor 3 MSOK TG1 Resultattävling Träkvistavallen, Ekerö Mälarö SOK
  Fre-Sön 4-6 INSTÄLLT! SAYO Sollentunavallen Turebergs FK
  Lör 5 Hanviken Games Trollbäckens IP Hanvikens SK
  Lör 5 Veckans gren Rödstu Hage IP, Tumba IFK Tumba
  Lör 5 Hellas klubbtävling Björknäs IP Hellas Friidrottsklubb
  Lör-Sön 5-6 Hammarby sommarmångkamp och sommarspel Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Lör 5 Hammarbys Sommarserie 3 Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Lör 5 HAIS-tävling 7 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Sön 6 Nationalhoppet Trollbäckens IP Tyresö FK
  Sön 6 KM Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK
  Sön 6 Klubbmästerskap 12 - 13 år Sollentunavallen Turebergs FK
  Tis 8 Veckans gren Vilundavallen Väsby IK
  Tis 8 Rekordjakt 2005 - 2006 nr 3 Sollentunavallen Turebergs FK
  Tor 10 Veckans gren Vilundavallen Väsby IK
  Tor 10 Veckans gren slägga Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Tor 10 Turebergskastet 5 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Fre 11 Resultattävling kast Hässelby IP Hässelby SK
  Fre-Sön 11-13 Huddingespelen (inkl. UDM 15 - 17 år) Källbrinks IP Huddinge AIS
  Lör 12 Resultattävling slägga Spånga IP Ösmo Nynäs FIK
  Lör 12 Resultattävling slägga (M/K + P/F 19) Sätra IP (kastplan) Hässelby SK
  Lör 12 MSOK TG1 Resultattävling Träkvistavallen, Ekerö Mälarö SOK
  Sön 13 Resultattävling höjd Kvarnängens IP Ösmo Nynäs FIK
  Tis 15 Hammarbys Spjutfestival 1 Enskede IP kastplan Hammarby Friidrott
  Tis-Ons 15-16 Hässelbykampen Hässelby IP Hässelby SK
  Ons 16 Täbysprinten Tibblevallen Täby IS Friidrott
  Ons 16 Rekordjakt 2005 - 2006 nr 4 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Tor 17 Veckans gren kula Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Tor 17 Veckans gren kula Vilundavallen Väsby IK
  Lör-Sön 19-20 Danderydsspelen (inkl. stafett-DM), flytt från maj Danderyds Gymnasium Danderyds SK FIF
  Lör 19 Resultattävling kula + slägga (M/K + P/F 19) Hässelby IP Hässelby SK
  Lör-Sön 19-20 Stora Turebergskastet Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
  Lör 19 Klubbtävling längdhopp Björknäs IP Hellas Friidrottsklubb
  Lör 19 Resultattävling slägga + vikt Spånga IP Ösmo Nynäs FIK
  Sön 20 Resultattävling längd Kvarnängens IP Ösmo Nynäs FIK
  Mån 21 Klubbtävling tresteg Björknäs IP Hellas Friidrottsklubb
  Tis 22 Hoppraketen Sätra IP Mälarhödens IK Friidrott
  Tis 22 Rekordjakt 2005 - 2006 nr 5 Sollentunavallen Turebergs FK
  Tis 22 Veckans gren spjut Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Ons 23 Klubbtävling längdhopp Björknäs IP Hellas Friidrottsklubb
  Tis 29 Långlöparnas kväll Stadion FK Studenterna
  Tis 29 Veckans gren diskus Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Ons 30 Rekordjakt 2005 - 2006 nr 6 Edsbergs Sportfält Sollentuna Turebergs FK
Juli
  Fre-Lör 2-3 Täby Stavhoppsgala Täby Torg Täby IS Friidrott
  Tis 6 Långlöparnas kväll 2 Stockholms Stadion FK Studenterna
  Tor 8 Veckans gren slägga Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Mån 12 Veckans gren kula och stavhopp Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Tor 22 Veckans gren spjut Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Tor 29 Veckans gren diskus Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS
  Lör-Sön 31-1 INSTÄLLD! Bauhausgalan Youth and Masters Stockholms Stadion Spårvägens FK
Augusti
  Tis 10 Viking Line-spelen Källbrinks IP Huddinge AIS
  Tor 12 Tjejernas kväll Stadion Sundbybergs IK
  Lör-Sön 14-15 Veteran-DM (flyttat från 22 - 23 maj) Sätra IP IFK Tumba
  Ons 18 Vallentunakvällen 2 Vallentuna IP Vallentuna FK
  Lör-Sön 21-22 Täby Open Tibblevallen Täby IS
  Tis 24 Sommarspelen Stadion FK Studenterna
  Ons 25 Vallentuna Hammer Challenge 2 Vallentuna IP Vallentuna FK
  Ons 25 Entimmeslöpning Sundbybergs IP Sundbybergs IK
  Lör-Sön 28-29 Distriktsfinaler 12 - 14 år (DM) Trollbäckens IP Hanvikens SK
September
  Lör 11 Björknässpelen Björknäs IP Boo IF / Hellas FK
  Lör 11 Åkersbergaspelen Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK
  Sön 12 Brommaspelen Stadion Bromma IF
Oktober
  Sön 10 HASSE-kastet Källbrinks IP/Jerikovallen Huddinge AIS

 

Långloppsprogram 2021

Datum Tävling Plats Arrangör
Januari
  Lör 30 Inställt! Winter Run Stockholm Hässelby - Spårvägen
April
  Ons 14 Varvetmilen Enebybergs IP Enebybergs IF
  Lör 24 Ältasjön runt Älta IP Älta IF
Maj
  Lör 1 Vårmilen Lidingövallen IFK Lidingö
  Lör 1 Danderydsloppet Danderydsvallen Danderyds SK FIF
  Lör 8 Turebergsstafetten Sollentunavallen Turebergs FK
  Mån-Tis 10-11 Vårruset Norra Djurgården Hässelby - Spårvägen
  Lör 22 Stockholms Brantaste Hammarbybacken Järla Orientering
  Lör 22 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin IF
Juni
  Ons 9 Blodomloppet Djurgårdsbrunn IFK Lidingö
  Tor 10 STHLM 10 Rålambshovsparken Hässelby - Spårvägen
  Lör 12 Österåkersmilen Åkersberga centrum Åkersberga SK
  Lör 12 Söder Runt (framflyttat, nytt datum ej bestämt) Södermalm Löparakademin IF
  Lör 19 Ragnar Lake Mälaren Mälardalen Hässelby - Spårvägen
Juli
  Lör 10 Musköloppet Muskö Muskö IF
Augusti
  Lör 14 Midnattsloppet Södermalm Hammarby IF
  Sön 15 Inställt! STHLM Urban Trail Stockholm Hässelby - Spårvägen
  Ons-Tor 25-26 Stafesten för UNICEF Stora Skuggan Hässelby - Spårvägen
  Lör 28 KfS Kungsholmen Runt Rålambshovsparken FK Studenterna
  Lör 28 Huddingeloppet Huddinge Centrum Huddinge AIS
  Lör 28 Tolvanloppet (flyttat från 22 maj) Bromma Bromma IF
  Lör 28 ASICS Premiärmilen (flyttad från 27 mars) Norra Djurgården Fredrikshof - Hässelby - Spårvägen
September
  Lör 4 Tjejmilen Gärdet Hässelby - Spårvägen
  Lör 11 RAMBOLL Stockholm Halvmarathon (inkl. DM) Strömbron Tureberg - Hässelby - Spårvägen
  Lör 18 Kistaloppet Kista Löparakademin IF
  Lör 18 ASICS Premiärhalvan (flyttad från 24 april) Stockholm Hässelby - Spårvägen
  Sön 19 Tullingeloppet Brantbrinks IP Tullinge FI
  Sön 19 STHLM Trial Run (flyttad från 15 maj) Norra Djurgården Hässelby - Spårvägen
  Sön 19 Sicklaloppet Sickla Köpkvarter Järla Orientering
  Tis-Ons 21-22 Terräng-DM   Turebergs FK
  Fre 24 TCS Lidingöruset Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Fre 24 Lidingöfemman Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Lör 25 TCS Lidingöloppet 30 Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Sön 26 TCS Lidingöloppet 15 + juniorer & veteraner Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Oktober
  Lör 2 Mental Health Run Sjöhistoriska Muséet Spårvägens FK
  Sön 3 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Sön 3 Rosa Bandet-loppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Sön 3 Hässelbyloppet / Lilla Hässelbyloppet Hässelby IP Hässelby SK
  Fre 8 ASICS Stockholm High Five (flyttat från 4 juni) Östermalm Hässelby - Spårvägen
  Lör 9 Hellasloppet Hellasgården Hellas FK
  Lör 9 ASICS Stockholm Marathon inkl. DM (flyttat fr 5/6) Stockholm Hässelby - Spårvägen
  Sön 10 Kvantumloppet (flyttad från 18 april) Källbrinks IP Huddinge AIS
  Sön 10 Stockholm Mini Marathon (flyttat från 6 juni) Stadion med omgivning Hässelby - Spårvägen
  Lör 16 Tjurruset / Kalvruset Hemligt / Storstockholm Hässelby - Spårvägen
  Sön 17 Två Sjöar Runt (flyttat från 21/3) Sundbybergs IP Sundbybergs IK
  Lör 23 Inställt STHLM X Stockholm Hässelby - Spårvägen
November
  Lör 6 Höstrusket inkl Höstrusket Marathon Norra Djurgården Fredrikshof - Hässelby - Spårvägen
  Sön 7 Långa Tullinge-Tumba loppet Lida Friluftsgård Tullinge FI
December
  Fre 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK

Uppdaterad: 13 JUN 2021 11:31 Skribent: MIK Friidrott

SocialaMedier

 

Postadress:
Mälarhöjdens IK Friidrottsförening - Friidrott
c/o Mats Lindroos, Gamla Södertäljevägen 136 a
14170 Segeltorp

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: friidrott@malarhojde...

Se all info