Hoppa till sidans innehåll

Kommande tävlingar


Nedan följer 08fri.s inomhusprogram för vintern 2021/22 och långloppsprogram för 2021. För mer information om tävlingar i Stockholm klicka här. Nationellt tävlingsprogram finns hos Svenska Friidrottsförbundet på denna länk.

Utomhus 2022

Datum Tävling Plats Arrangör
Februari
  Sön 6 Vinterslägga Enskede IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
Mars
  Tis 22 Kasttävling - Kastfemkamp Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
April
  Lör 2 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Lör 9 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Mån 25 Resultattävling: 800m, Kula Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrott
  Lör 30 Turebergskastet nr 1 Edsbergs Sportfält Turebergs Fri-IK
Maj
  Sön 8 Mälaröspelen Träkvista IP Mälarö SOK
  Sön 8 Klubbmästerskap Hanvikens SK Trollbäckens IP Hanvikens SK
  Ons 11 Arenamilen Vallentuna IP Vallentuna FK
  Ons 11 HAIS KIP1 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Tor 12 Sollentuna FIG Tävling 1 Sollentunavallen Turebergs Fri-IK
  Lör-Sön 14-15 Täby Open Tibblevallen Täby IS Friidrottsklubb
  Sön 15 HAIS KIP2 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Sön 15 Bromma IF KM utomhus Spånga IP Bromma IF
  Mån 16 Resultattävling: 100m, Längdhopp Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Tis 17 Långlöparnas Kväll 1 Stockholms Stadion FK Studenterna
  Ons 18 Stockholmskampen deltävling 2 (klubbmatch) Källbrinks IP Huddinge AIS
  Ons 18 Stockholmskampen deltävling 1 (klubbmatch) Lidingövallen Turebergs Fri-IK, Täby IS, IFK Lidingö
  Ons 18 Vallentunakvällen 1 Vallentuna IP Vallentuna FK
  Lör 21 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Lör-Sön 21-22 Danderydsspelen Danderyds Gymnasium Danderyds SK FIF
  Lör 21 Sundbybergs Ungdomsspel Sundbybergs IP Sundbybergs IK
  Lör-Sön 21-22 Stafett DM (korta) Danderydsspelen Danderyds Gymnasium Danderyds SK FIF
  Sön 22 Spåret 5000m Stockholms Stadion Spårvägens FK
  Sön 22 Resultattävling (kula) Kvarnängens IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
  Mån 23 Vallentuna Hammer Challenge Vallentuna IP Vallentuna FK
  Tis 24 Resultattävling diskus, kula och slägga Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Tis 24 Spårvägens KM Stockholms stadion Spårvägens FK
  Ons 25 Västerortskampen Stora Mossens IP Bromma IF
  Tor 26 Himmelskastet (diskus) Enskede IP Spårvägens FK
  Tor 26 Turebergskastet nr 2 (diskus, kula, slägga) Edsbergs sportfält Turebergs FK
  Lör 28 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Sön 29 Resultattävling (höjdhopp, diskus) Kvarnängens IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
  Mån 30 Resultattävling: 200m, Höjd, Diskus, 5000m Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Tis 31 Långlöparnas Kväll 2 Stockholms Stadion FK Studenterna
Juni
  Tor 2 Sollentuna FIG tävling 2 Sollentunavallen Turebergs FIK
  Lör 4 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Sön 5 Resultattävling (spjut, 5 000 m) Kvarnängens IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
  Sön 5 Resultattävling: Stav, Längd, Tresteg Hässelby IP Hässelby SK Friidrott
  Sön 5 Resultattävling: Slägga Spånga IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
  Mån 6 Åkersberga SK Klubbmästerskap Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK
  Ons 8 Resultattävling diskus och slägga Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Tor 9 Veckans gren (Sprint) Lidingövallen IFK Lidingö Friidrottsklubb
  Fre-Sön 10-12 SAYO Sollentunavallen Turebergs Fri-IK
  Lör 11 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Lör-Sön 11-12 Gutegalan Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Sön 12 Resultattävling Kula Kvarnängens IP , Nyänäshamn Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
  Tis 14 Turebergs höjdare 1 (stavhopp) Sollentunavallen Turebergs FK
  Tis 14 Resultattävling P17 2000mh Enskede IP Hammarby IF
  Tis 14 Klubbtävling Höjd Vilundavallen, Upplands Väsby Väsby IK Friidrott
  Tor 16 Klubbtävling 2 Längd, Slägga Vilundavallen, Upplands Väsby  
  Fre-Sön 17-19 Huddingespelen Källbrinks IP Huddinge AIS
  Lör 18 Resultattävling: Slägga Spånga IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb
  Lör 18 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Sön 19 Resultattävling Kast 1 Hässelby IP FI Hässelby SK
  Mån 20 Resultattävling: 300/400mh, 1500m, Tresteg, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Mån 20 Rekordjakt 08 lila 1 Sollentunavallen Turebergs Fri-ik
  Tis 21 Sista chansen (Längd/tresteg) Spånga IP Bromma IF
  Sön 26 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Tis 28 Västerortsmästerskap kast Hässelby IP FI Hässelby SK
  Tis-Ons 28-29 Täby Stavhoppsgala Täby Torg Täby IS Friidrottsklubb
  Ons 29 Åkersberga Sommarsprint Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK
  Ons 29 Spårvägen Diskustävling Sätra IP Spårvägens FK
  Tor 30 BAUHAUS-Galan Stockholms Stadion Spårvägens FK
Juli
  Lör 2 Täby Rekordjakt 1 Tibblevallen Täby IS Friidrottsklubb
  Lör 2 Hoppsan 2: Stavhopp Lidingövallen IFK Lidingö Friidrott
  Sön 3 Turebergs medel/lång 1 Sollentunavallen Turebergs Fri-ik
  Sön 3 HAIS KIP3 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Mån 4 Resultattävling: 400m, Längdhopp, Spjut Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Tis 5 Hammarbyhoppet Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Tis 5 HAIS KIP4 Källbrinks IP Huddinge AIS
  Ons 13 Einar Smithspelen Klintevallen, Gotland IK Tjelvar
  Tor 14 Resultat tävling hopp Hässelby IP FI Hässelby SK
  Fre 15 Hoppsan 3 Lidingövallen IFK Lidingö Friidrott
  Lör 16 Tumba Sommarsprint Tumba, Rödstu Hage IP IFK Tumba FK
  Mån 18 Resultattävling: 800m, 100/110mh, Tresteg, Diskus Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Lör 23 Stora Turebergskastet Sollentunavallen Turebergs Fri-IK
  Lör 30 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
Augusti
  Mån 1 Resultattävling: 200m, Höjdhopp, Spjut Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Lör 6 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Tor 11 Tjejernas Kväll Stockholms Stadion Sundbybergs IK
  Lör 13 Mälarhöjdens Stafettkarneval Sätra IP Mälarhöjdens IK Friidrottsförening
  Lör 13 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Mån 15 Resultattävling: 400m, 10000m, Stav, Kula Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Ons 17 Viking Line Spelen Källbrinks IP Huddinge AIS
  Ons 17 Vallentuna spjutkväll Vallentuna IP Vallentuna FK
  Lör 20 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Sön 21 Sommarsmajlet Lidingövallen IFK Lidingö Friidrottsklubb
  Tis 23 Sommarspelen Stockholms Stadion FK Studenterna
  Ons 24 Åkersberga Sommarkast Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK
  Ons 24 Vallentunakvällen 2 Vallentuna IP Vallentuna FK
  Mån 29 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Tis 30 Entimmeslöpning Sundbybergs IP Sundbybergs IK
September
  Lör 3 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Sön 4 Brommaspelen Stockholms Stadion Bromma IF
  Lör 10 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Lör 10 Björknässpelen Björknäs IP Boo IF / FIK Hellas Friidrott
  Mån 12 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Mån 19 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
  Ons 28 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb
Oktober
  Lör 1 Castorama junior Enskede IP Hammarby IF Friidrott
  Sön 2 Castorama Enskede IP Hammarby IF Friidrott

Långloppsprogram 2022

Datum Tävling Plats Arrangör
Januari
  Lör 30 Inställt! Winter Run Stockholm Hässelby - Spårvägen
April
  Ons 14 Varvetmilen Enebybergs IP Enebybergs IF
  Lör 24 Ältasjön runt Älta IP Älta IF
Maj
  Lör 1 Vårmilen Lidingövallen IFK Lidingö
  Lör 1 Danderydsloppet Danderydsvallen Danderyds SK FIF
  Lör 8 Turebergsstafetten Sollentunavallen Turebergs FK
  Mån-Tis 10-11 Vårruset Norra Djurgården Hässelby - Spårvägen
  Lör 22 Stockholms Brantaste Hammarbybacken Järla Orientering
  Lör 22 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin IF
Juni
  Ons 9 Blodomloppet Djurgårdsbrunn IFK Lidingö
  Tor 10 STHLM 10 Rålambshovsparken Hässelby - Spårvägen
  Lör 12 Österåkersmilen Åkersberga centrum Åkersberga SK
  Lör 12 Söder Runt (framflyttat, nytt datum ej bestämt) Södermalm Löparakademin IF
  Lör 19 Ragnar Lake Mälaren Mälardalen Hässelby - Spårvägen
Juli
  Lör 10 Musköloppet Muskö Muskö IF
Augusti
  Lör 14 Midnattsloppet Södermalm Hammarby IF
  Sön 15 Inställt! STHLM Urban Trail Stockholm Hässelby - Spårvägen
  Ons-Tor 25-26 Stafesten för UNICEF Stora Skuggan Hässelby - Spårvägen
  Lör 28 KfS Kungsholmen Runt Rålambshovsparken FK Studenterna
  Lör 28 Huddingeloppet Huddinge Centrum Huddinge AIS
  Lör 28 Tolvanloppet (flyttat från 22 maj) Bromma Bromma IF
  Lör 28 ASICS Premiärmilen (flyttad från 27 mars) Norra Djurgården Fredrikshof - Hässelby - Spårvägen
September
  Lör 4 Tjejmilen Gärdet Hässelby - Spårvägen
  Lör 11 RAMBOLL Stockholm Halvmarathon (inkl. DM) Strömbron Tureberg - Hässelby - Spårvägen
  Lör 18 Kistaloppet Kista Löparakademin IF
  Lör 18 ASICS Premiärhalvan (flyttad från 24 april) Stockholm Hässelby - Spårvägen
  Sön 19 Tullingeloppet Brantbrinks IP Tullinge FI
  Sön 19 STHLM Trial Run (flyttad från 15 maj) Norra Djurgården Hässelby - Spårvägen
  Sön 19 Sicklaloppet Sickla Köpkvarter Järla Orientering
  Tis-Ons 21-22 Terräng-DM   Turebergs FK
  Fre 24 TCS Lidingöruset Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Fre 24 Lidingöfemman Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Lör 25 TCS Lidingöloppet 30 Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Sön 26 TCS Lidingöloppet 15 + juniorer & veteraner Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Oktober
  Lör 2 Mental Health Run Sjöhistoriska Muséet Spårvägens FK
  Sön 3 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Sön 3 Rosa Bandet-loppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
  Sön 3 Hässelbyloppet / Lilla Hässelbyloppet Hässelby IP Hässelby SK
  Fre 8 ASICS Stockholm High Five (flyttat från 4 juni) Östermalm Hässelby - Spårvägen
  Lör 9 Hellasloppet Hellasgården Hellas FK
  Lör 9 ASICS Stockholm Marathon inkl. DM (flyttat fr 5/6) Stockholm Hässelby - Spårvägen
  Sön 10 Kvantumloppet (flyttad från 18 april) Källbrinks IP Huddinge AIS
  Sön 10 Stockholm Mini Marathon (flyttat från 6 juni) Stadion med omgivning Hässelby - Spårvägen
  Lör 16 Tjurruset / Kalvruset Hemligt / Storstockholm Hässelby - Spårvägen
  Sön 17 Två Sjöar Runt (flyttat från 21/3) Sundbybergs IP Sundbybergs IK
  Lör 23 Inställt STHLM X Stockholm Hässelby - Spårvägen
November
  Lör 6 Höstrusket inkl Höstrusket Marathon Norra Djurgården Fredrikshof - Hässelby - Spårvägen
  Sön 7 Långa Tullinge-Tumba loppet Lida Friluftsgård Tullinge FI
December
  Fre 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK

Uppdaterad: 08 JUL 2022 21:53 Skribent: MIK Friidrott

SocialaMedier

 

Postadress:
Mälarhöjdens IK Friidrottsförening - Friidrott
c/o Mats Lindroos, Gamla Södertäljevägen 136 a
14170 Segeltorp

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: friidrott@malarhojde...

Se all info