Klubbstatistik och årsbästalista

Bo Wallsten har lämnat oss

2017-03-11 11:40
Bo Wallsten har lämnat oss
11 MAR 2017 13:07
Vi har nåtts av beskedet att Bo Wallsten hastigt gått bort efter en kort tids sjukdom. Bosses tidiga bortgång är en stor förlust för friidrotten och vi kommer sakna honom som person och som en engagerad tävlingsfunktionär.

Vi har nåtts av beskedet att Bo Wallsten hastigt gått bort efter en kort tids sjukdom. Bosse som sedan en tid tillbaka var ordförande i Fredrikshovs IF, började sin Karriär i Mälarhöjdens IK. Bosse var främst långdistanslöpare med 5000 m som specialitet, senare även Maraton, där han har ett så bra personbästa som 2,29. På senare år sadlade han om till förbundsstarter och nådde ända upp på landskampsnivå. Vi som ofta befinner oss på tävlingar kommer att sakna Bosses tydliga stämma och korrekta startanvisningar.

 

Våra tankar går till hans dotter.

//MIK friidrott gm Mats Lindroos

 
Skribent: Mats Lindroos
E-post: Adressen Gömd

Nyhetsarkiv

  • 2016-01-04 16:06
  • 2016-01-03 10:09
  • 2016-01-02 16:51
MälarhöjdsspelenKlubbstatistikStöd vår nya barn- och ungdomsfond!Sommarkväll på SätraMälarhöjden 100 år - Kalas 13 april

Våra sponsorer

ICA LiljeholmenFastighetsbyrånBageri Lundmark